Chocolate fudge brownies
|
Det finns inte godare brownies än dessa, det kan vi nästan lova. Tunga, lagom kladdiga, ytterst chokladiga. Enda problemet är att de går åt för snabbt.
|

|
Kategori: till kaffet
Portioner: 16
Tid: ca
45 minuter
Ingredienser
150 g choklad, minst 65 % kakaohalt
175 g smör
4 dl muscovadosocker, ljust
3 ägg
2 dl vetemjöl
1 dl kakao
1 tsk salt
lite flingsalt
TILL SERVERING
lättvispad grädde
jordgubbar eller hallon
|
Tillagning
Receptet ger cirka 16 bitar.
Värm ugnen till 175°C.
Finhacka chokladen. Smält smöret i en kastrull och lägg i hälften av chokladen. Rör tills den har smält.
Ta av kastrullen från värmen, vispa ner sockret och sedan äggen, ett i taget. Tillsätt mjöl, kakao och salt. Vänd ner resten av den hackade chokladen i smeten.
Klä en form, cirka 20*30 centimeter, med bakplåtspapper. Häll i smeten och strö över lite flingsalt.
Grädda kakan mitt i ugnen i cirka 30 minuter. Känn med en sticka om kakan är klar. Den ska vara kladdig, men inte blöt.
Lyft upp kakan från formen. Låt svalna på galler och skär sedan upp den i rutor. Servera med grädde och bär.
Recept från DN Lördag 2024-04-20
Inskickad av THOMAS Publicerad 2025-07-07 Uppdaterad
0000-00-00
|
Skicka receptet med e-post
Vill du skicka receptet till någon? Fyll i din e-postadress, mottagarens e-postadress samt eventuellt en kommentar.
|
|

|
Betyg
Detta recept är inte betygsatt av någon medlem.
|
Sök recept
Här kan du söka på olika typer av sätt. Antingen genom att välja i rullgardinsmenyerna eller skriva fritt eller kombinera de båda. Sökningen genererar max 100 träffar åt gången. Om träffarna blir över 100 stycken, uppmanas du att förfina din sökning.
|
|