Grillad fläskfilé med tomat- och persikosalsa
|
Fläskfilé är en riktig klassiker på grillen! Här serveras den med en somrig salsa på tomat, persika och jordgubbar.
|

|
Kategori: huvudrätter
Portioner: 4
Tid: ca
1 timme och 0 minuter
Ingredienser
1 fläskfilé, ca 600 g
3 msk grillolja
salt
peppar
Tomat- och persikosalsa
4 tomater
2 persikor eller nektariner
250 g jordgubbar
1 lime, saft och rivet skal
1 msk honung, flytande
salt
peppar
Till garnering
citrontimjan
Till servering
marchesallad
cocktailtomater
bröd
|
Tillagning
Putsa och pensla fläskfilén med grillolja. Salta och peppra köttet. Grilla fläskfilén med indirekt värme under lock tills köttet har en innertemperatur på 65°C. Låt köttet vila i 10 minuter.
Skär upp filén i en centimeter tjocka skivor vid serveringen. Garnera med citrontimjan.
Salsa
Dela och kärna ur tomater och persikor eller nektariner. Skär fruktköttet i små bitar. Snoppa jordgubbarna och skär dem i små bitar. Blanda i en skål med rivet skal och saft av lime, honung, salt och peppar.
Servera fläskfilén med salsa, marchesallad, cocktailtomater och bröd.
Recept från DN 2020-06-05 (Christina Asplund)
Inskickad av THOMAS Publicerad 2020-06-20 Uppdaterad
-
|
Skicka receptet med e-post
Vill du skicka receptet till någon? Fyll i din e-postadress, mottagarens e-postadress samt eventuellt en kommentar.
|
|

|
Betyg
Detta recept är inte betygsatt av någon medlem.
|
Sök recept
Här kan du söka på olika typer av sätt. Antingen genom att välja i rullgardinsmenyerna eller skriva fritt eller kombinera de båda. Sökningen genererar max 100 träffar åt gången. Om träffarna blir över 100 stycken, uppmanas du att förfina din sökning.
|
|